Çözümler
HPC (High Performance Computing)

HPC (High Performance Computing) temel olarak, tek bir bilgisayarın gereken performansı sağlamasının mümkün olmadığı durumlarda, birlikte çalışan çok sayıda bilgisayarın birleştirilmesiyle oluşturulan bilgisayar kümelerine ve bunların bir bütün olarak çalışmasını sağlayan verilen genel addır. HPC çözümleri sayesinde çok yüksek boyutlarda işlem gücü elde eder ve kesintisiz çalışan yedekli bir altyapıya sahip olursunuz. Ayrıca kümeye istenildiğinde yeni bilgisayarlar eklenmesiyle yüksek ölçeklenebilirlik sağlanmaktadır. Örnek olarak 2000 işlemcili ve 5 TB bellek içeren bir sistem HPC çözümleri ile elde edilebilmektedir. 

ComPro, IBM High Performance Computing çözümleri ile ilgili gerekli eğitimleri almıştır ve bu alanda tamamladığı başarılı projelerin de verdiği tecrübe ve konusunda uzman personeliyle şirketlerin en zor ve karmaşık sorunlarına çevik çözümler sunmaktadır.

HPC çözümleri AR-GE faaliyetlerinin ve simülasyon çalışmalarının büyük önem taşıdığı, özellikle enerji, finans, üretim, sağlık, medya sektörlerinde kullanılmakta ve kullanımı yaygınlaşmaktadır. Bu sektörler için hazırlanmış hazır HPC uygulamaları olduğu gibi, kurumlar için özel olarak tasarlanmış HPC çözümleri de ComPro tarafından sunulmaktadır.

ComPro, HPC çözümlerini dünyanın bu konudaki en uzman şirketlerinden, TOP100 SuperComputer listesinde 24 projesi olan IBM ile birlikte sağlamakta; ayrıca IBM System x ve Power sunucularında sahip olduğu yüksek tecrübesini de kullanarak bu konuda üst düzey danışmanlık, tasarım, kurulum ve destek hizmetlerini kurumlara sunmaktadır.

ComPro’nun sunduğu HPC çözümlerinin kurumlara birçok avantajı bulunmaktadır:
•    Çok yüksek seviyede performans elde edilmesini sağlar.
•    Düşük kurulum maliyetleri ile fiyat/performans açısından idealdir.
•    Enerji tüketimi çok düşük seviyededir.
•    Az yer kaplaması sebebiyle tasarruf sağlar.
•    Kurulumu ve yönetimi kolaydır.
•    Gerektiği takdirde performans artırımı yapılabildiği için yüksek ölçeklenebilirlik sağlar.

HPC Başarı hikayesi: http://www-05.ibm.com/tr/basarioykuleri/pdf/ibm_atilim_uni_basari_web_icin.pdf